Ekonomi

Canikli: İngiliz finans sisteminin Türkiye’ye 300 milyar dolar göndermesi mümkün değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomiİş Dünyası Lideri Nurettin Canikli, “İngiliz finans sisteminin Türkiye’ye yatırım amaçlı 300 milyar dolar göndermesi mümkün değil. İngiltere’den 300 milyar dolarlık doğrudan yatırım getirileceği iddiası Türkiye ile bağdaşmayan bir iddiadır.” akıl ve mantık düzleminden kopuk gerçeklik.”

AK Partili Nurettin Canikli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurt dışından 300 milyar dolar yatırım yapılacağı sözüne ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Canikli, yatırımın İngiltere’den sağlandığı yönündeki açıklamalarla ilgili olarak, “İngiliz ekonomisinin büyük bir sermaye ihtiyacı var. Dolayısıyla bırakın yurt dışına (Türkiye’ye) 300 milyar dolarlık sermaye transferini, ki bu dengenin yüzde 25’ine tekabül ediyor.” Bank of England’ın yaprak büyüklüğü, Türkiye’ye 10 milyar dolarlık bir yatırımı bile kanalize edemiyor.İçinde bulunduğu zor şartlar nedeniyle İngiliz ekonomisinin kendisinin sermayeye ihtiyacı var.İngiltere kendisi de yurtdışından sermaye çekmeye çalışıyor. Faiz oranlarını artırmaya devam ediyor. Sonuç olarak İngiliz finans sistemi sermayeye muhtaç durumda” dedi. Bu gerçekler ortadayken İngiltere’den 300 milyar dolarlık doğrudan yatırım getirileceği argümanı, gerçeklikle bağdaşmayan, akıl ve mantık düzleminden kopuk bir argümandır” dedi.

‘HİÇ BİR DOĞRUDAN YATIRIM ŞİRKETİYLE GÖRÜŞMEMİŞTİR’

Kılıçdaroğlu’nun görüştüğü girişim sermayesi fonları ve yatırım bankalarının sıcak para olarak tanımlanan portföy yatırımcısı olduğuna işaret eden Canikli, “Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle tefecidirler. Fabrika kurmazlar, şirket almazlar. veya iştirakler kurabilirler.Sadece menkul kıymet veya hisse senedi gibi borçlanma senetleri çıkarmazlar.menkul kıymetlere yatırım yaparlar ve yatırımları genellikle kısa vadelidir.Diğer şirket ve kuruluşlar danışmanlık, aracılık ve araştırma yapan şirket ve kuruluşlardır.Kemal Kılıçdaroğlu ısrarla 300 milyar dolarlık doğrudan yatırımın geleceğini ve tefeci olarak tanımladığı sıcak para (portföy yatırımı) şeklindeki yatırımın söz konusu olmayacağını ancak İngiltere’de konuştuğu fonların sadece sıcak paracılar ve diğer danışmanlık firmaları Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere ziyareti sırasında doğrudan yatırım yapan herhangi bir firma ile görüşmedi. Doğrudan yatırım yapan hiçbir şirketle görüşmeden 300 milyar dolarlık doğrudan yatırımcıyı Türkiye’ye getireceğini söylemek ciddi bir saçmalık. Türk milletine karşı büyük bir saygısızlıktır. İngiltere’den Türkiye’ye yatırım amaçlı para gelmiyor. Yatırım yapacak şirket veya fon yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu