Ekonomi

IMF’den umut veren açıklama: Dipten çıktığımızı düşünüyoruz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, küresel ekonomik büyümenin bu yıl sonuna kadar aksamadan toparlanmaya başlayacağını tahmin etti.

Georgieva düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küresel büyümede son dönemde görülen gerilemelerin sona eriyor olabileceğini belirten Georgieva, ekonomik büyümenin önümüzdeki yıl hız kazanabileceği yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

Dünya ekonomisi üzerindeki fırtına bulutlarının yakında dağılabileceğine işaret eden Georgieva, “Dipten çıktığımızı düşünüyoruz” dedi. dedim.

IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme varsayımını düşürmesinin beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonlarına doğru 2024’te daha yüksek büyüme patikasına doğru trendin tersine döndüğünü görmeyi umuyoruz” dedi. sözünü kullandı.

Yine sıkıntılı bir yıl olacağına ve küresel ekonominin kırılganlığının devam ettiğine işaret eden Georgieva, enflasyonun inatla yüksek kaldığını ve hayat pahalılığı krizinin henüz bitmediğini söyledi.

IMF Lideri, ABD’nin bu yıl resesyondan kaçınabileceği konusunda iyimser

Dünyayı nasıl bir krizin beklediğini tahmin etmenin imkansız olduğunu belirten Georgieva, özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının sonucunu tahmin etmenin zor olduğunu, artan faiz oranları karşısında işgücü piyasalarının ne kadar dirençli olacağının belirsizliğini koruyor.

Çin’de Kovid-19 salgınına yönelik kısıtlamaların gevşetilmeye devam edilmesi ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının kötüleşmemesi halinde dünya çapında bir durgunluğun önlenebileceğini belirten Georgieva, ABD ekonomisinin bu yıl 2018’de bile resesyondan kaçınabileceğine dair artan kanıtlar olduğunu belirtti. Georgieva, bir durgunluk meydana gelirse dedi. hafif olacağını söyledi.

IMF Lideri Georgieva, ABD’deki işgücü piyasalarının dirençli olduğunu ve enflasyon ve çaba için faiz oranlarındaki artışlara rağmen tüketici talebinin güçlü kaldığını kaydetti.

guneysuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu