Haber

Pakistan’da polis, eski Başbakan Khan’ı gözaltına almak için evine gitti.

Pakistan’da polis, hakkında tutuklama emri çıkarılan eski Başbakan İmran Han’ı gözaltına almak için Lahor’daki evine gitti.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre polis, başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satışına ilişkin davada duruşmalara katılmayan Han hakkında tutuklama kararı çıkarması nedeniyle eski Başbakan’ı tutuklamak için harekete geçti.

Polis, Han’ı gözaltına almaya geldiklerini ancak evinde bulamadıklarını açıkladı.

PTI Başkan Yardımcısı Chaudri Favad Hussein, Khan’ı tutuklamaya yönelik herhangi bir girişimin ülkedeki durumu daha da kötüleştireceğini Twitter’da paylaştı ve hükümetten ülkeyi daha fazla krize itmemesini istedi.

Hüseyin, Khan’ın tutuklanması halinde ülke çapında protesto başlatacaklarını vurgulayarak, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) taraftarlarından evin etrafında toplanmalarını istedi.

Yaşanan gelişmelerin ardından yüzlerce PTI destekçisi Han’ın konutuna gitti.

Yargılandığı üç davada Khan’a “geçici kefalet” verildi ve bu da onun belirli bir süre ile gözaltına alınmasını engelledi. Başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından satın aldığı ikramların satışına ilişkin davada 28 Şubat’ta duruşmalara katılmayan Han hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İmran Han hükümeti Nisan 2022’de düştü.

Pakistan parlamentosunda 10 Nisan 2022’de yapılan inanç oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu alarak düştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunlukla başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu