Haber

prof. Dr. Hüseyin Arslan, ABD Ulusal Mucitler Akademisi’nden ‘Mucitler Oscar’ı’ aldı

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, ABD Ulusal Mucitler Akademisi’nin (NAI) belirlediği 169 akademik mucit arasında yer aldı.

Akademi’nin ‘Oscar’ı’ olarak selamlanan Ulusal Mucitler Akademisi (NAI); yaşam kalitesi, ekonomik kalkınma ve toplum refahı konularında büyük buluşlara imza atan yılın akademisyenlerini açıkladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, dünyanın dört bir yanından seçilen 169 mucit arasında Türkiye’den tek isim olarak yer bulmayı başardı.

İstanbul Medipol Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Prof. Dr. Arslan, kablosuz iletişim alanında yaptığı yenilikçi çalışmalardan dolayı NAI 2022 listesine dahil oldu.

Arslan’ın fiziksel katman algoritmaları, dalga formu tasarımı, bilişsel radyo, spektrum algılama, kablosuz iletişim güvenliği konularında 100’den fazla patenti ve uygulaması bulunurken, 10’dan fazla patenti farklı şirketlere lisanslanmıştır.

prof. Dr. Arslan: Ülkemin adından gurur duyuyorum

NAI 2022’de yer almanın çok zorlu ve rekabetçi olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Arslan, haberi aldığında laboratuvar ekibi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Türkiye adına çok mutlu olduğunu belirtti.

NAI’nin çabalarından gurur duyduğunu kaydeden Arslan, şunları kaydetti:

“Yaptığımız tüm icatlar grup çalışmasının sonucudur. Bu büyük onur, benim kadar ekibimizdeki araştırmacıların da eseridir. İsimlerinden çok gurur duydum, çok keyif aldım. Bilimsel çalışmaların sektöre katkısını çok önemsiyorum. Buluşların esere dönüşmesi ekonomik değer katıyor, sektörümüzün güçlenmesine kapı aralıyor, dünya pazarında eserlerimizi korurken rekabet edebilmemizi sağlıyor. Savunma seviyesinin yüksek olmasını ve araştırmamızın akademik giderlerini gerçek hayata anlamlı bir şekilde uygulayabilmeyi önemsiyor ve bunu öğrencilerimize aktarıyorum.”


6G’de öncü

Kablosuz iletişim teknolojileri alanında yenilikçi teknikler geliştiren Prof. Dr. Hüseyin Arslan, Türkiye’yi 6G’ye hazırlayan grubun da başkanı.

Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış 200’den fazla makalesi bulunan Arslan, sanayi ve sanayi işbirliğinin kurulması için büyük çaba sarf etmekte, kalkınması için bu alanda çalışan üst düzey kamu kurumları ve özel sektör ile işbirliği içinde adımlar atmaktadır. 6G teknolojilerinin hayata geçirilmesi ve hatasız bir ekosistemin kurulması.

Arslan, Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde de yer aldı.

‘5G ve Ötesi Araştırma Laboratuvarı’nın yöneticiliğini de yapan Arslan, Stanford Üniversitesi’nin 2021 yılı verilerine göre açıkladığı ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde de yer aldı.

Arslan, 2017 yılında ‘Fen Bilimleri ve Mühendislik Bilimleri Kategorisi’nde; Ayrıca kablosuz iletişim sistemleri, kablosuz ağlarda işletme yönetimi ve akıllı kablosuz iletişim sistemleri, fiziksel katman algoritmaları, dalga formu tasarımı, bilişsel radyo, spektrum algılama, kablosuz alanlarda yaptığı akademik ve endüstriyel çalışmalarla TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’ne layık görüldü. iletişim güvenliği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu