Haber

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Cidde görüşmelerinden umutlu

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yürütülen müzakerelerden umutlu olduğunu belirterek, “Sürdürülebilir barışa giden Cidde Platformu’na olan inancımızı teyit ediyoruz.” söz konusu.

Egemenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Burhan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile telefonda görüştü.

Burhan, “Cidde Platformu’nun amacına ulaşabilmesi için isyancıların (HDK) hastaneleri, hizmet merkezlerini ve evleri terk etmesi, yaralıları tahliye etmesi ve insani yardım için koridorlar açması gerekiyor.” ifadeleri kullandı.

Barış çabalarının sonuç vereceğine inandığını vurgulayan Burhan, “Sürdürülebilir barışa öncülük eden Cidde Platformu’na olan güvenimizi teyit ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Ordu ile Sudan’da paralel ordu görevi yapan Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasındaki gerilim, 15 Nisan’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü.

Sudan’daki çatışmalarda 850’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin 500’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında devam eden çatışmaların durdurulması amacıyla taraflar Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde müzakerelere başlamış ve müzakereler sonucunda 11 Mayıs’ta “Cidde Deklarasyonu” imzalanmıştır.

Bildiride Sudan ordusu ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü akından kaçınacağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının her iki taraf için de öncelikli olduğu vurgulandı.

karahalli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu