Haber

‘Toplum Yararına Program’ deprem bölgesinde 9 ay daha uzatıldı

Dernek Yararına Programların Yürütülmesine İlişkin Esas ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Maraş depremlerinden etkilenen illerde Toplum Yararına Program (TYP) için verilen sürenin 9 ay uzatıldığını duyurdu.

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerde kamu hizmetlerinin devamlılığını sağlamak için 50 bin kişiye ayırdığımız Toplum Yararına Programın süresini uzatıyoruz. 9 ay ile vatandaşımızın en çok ihtiyaç duyduğu anda yanında olmak.” terimini kullandı.

TİP nedir?

Toplum Yararı programı, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin kamuda “olağanüstü” durumlarda geçici olarak çalıştırılmasına yönelik bir uygulamadır. Bu program kapsamında İŞKUR ile kamu kurumları arasında işbirliği yapılarak işsizlere geçici “gelir desteği” sağlanmaktadır.

TYP, İŞKUR’un internet sitesinde şu şekilde tanımlanıyor: “Toplum Yararına Programlar; afet, salgın hastalık, acil durum ve diğer zorunlu sebeplerde kamu hizmetlerini desteklemek, işsizlerin çalışma alışkanlıklarından ve disiplininden uzaklaşmalarını önlemek ve geçici gelir tabanına sahip olan bu kişilere, özellikle özel politika gerektiren kümelerde, etkin işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşlarının işbirliği ile düzenlenen programlardır.

CIP hangi durumlarda uygulanır?

– Felaket
– epidemi
– Acil durum
– Diğer Kuvvetler
– Sosyal Kriz.” (HABER MERKEZİ)

haber-saimbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu